Home » Uncategorized » Θεατρικό Αναλόγιο αφιερωμένο στην Υψιπύλη της Λήμνου

Θεατρικό Αναλόγιο αφιερωμένο στην Υψιπύλη της Λήμνου

Στη δράση του Προγράμματος «ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΥΨΙΠΥΛΗ;» ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΙΙ που πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη Παρασκευή, 9 Φεβρουαρίου 2024, στο οποίο συμμετέχει για 2η συνεχή χρονιά του Γυμνασίου Λιβαδοχωρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της σχολικής μας ομάδας ανταποκρίθηκαν για άλλη μια φορά στις απαιτήσεις μιας διαφορετικής παρουσίασης στον αρχαιολογικό χώρο του Ιερού των Καβείρων.

Η Χάρις Μεργιά, η Γιοβάνα Μήλε, η Αδαμαντία Κονταρή, ο Αντώνης Μιχάκης και η Μαριλένα Δωράκη, Τζούλια Φέζο από τη Γ΄ Γυμνασίου, ο Γιώργος Μαυρουδής, η Δέσποινα Γούναρη από τη Β΄ Γυμνασίου, η Ιωάννα Αλεξανδρή και η Εύα Κοντοδήμου από την Α΄ Γυμνασίου,  παρουσίασαν  σε θεατρικό αναλόγιο αποσπάσματα από την τραγωδία Υψιπύλη του Ευριπίδη και το ομότιτλο βιβλίο της Μαρίας Λαμπαδαρίδου Πόθου σε έναν συνδυασμό από τον μύθο στον στοχασμό και από τη Λήμνο των προϊστορικών χρόνων στην αγαπημένη γενέτειρα της συγγραφέως.

Ευχαριστούμε τους διοργανωτές του προγράμματος, τις υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, Τασομηνοπούλου Ζωή, Λιάκου Ασπασία και την ομάδα των μαθητριών και μαθητών του Προγράμματος.